Mekanik Toz Filtrasyonu

Mekanik Toz Filtrasyonu

Taşlama, kaynak, kesim işleri, zımpara ve polisaj, karıştırma, dolum, eritme vb. bir çok endüstriyel üretim prosesinden ortama toz ve daha ufak tanecikler yayılır. Bu emisyonlar, uygun bir filtrasyon sistemi kullanılmaz ise, ürünlerde saflığın bozulmasına ve üretim tesislerinde kirlenmeye yol açar. Daha da önemlisi, toz ve özellikle solunabilir tanecikler, çalışanlarda ciddi hastalıklara neden olduğu için, göz ardı edilemeyecek sağlık sorunları yaratabilirler.

SFC üniteler bu zararlı tanecikleri filtre eder. Böylece; çalışanlarınız için güvenli ve temiz bir çalışma ortamı yaratılırken, ürünlerde karışma ve kayıp önlenerek üretim kalitesi ve verimliliğe ciddi katkılar sağlanır.

Yüksek filtre alanı kapasitesi ve kolay bakım özelliği sayesinde düşük işletme maliyeti ile çalışan SFC üniteler, bir çok uygulamada temizlenen hava ortama döndürüldüğünden, önemli enerji kazançları sağlayarak yatırım maliyetini çok kısa zamanda geri ödeyen çevre dostu ürünlerdir.

Çalışma Prensibi

Çalışma Prensibi

 • Kirli hava girişi filtrenin üst tarafındadır.
 • Hava dağıtıcıları (1), kirli havanın filtrenin içine homojen bir şekilde dağılmasını sağlarlar.
 • Kirli hava yatay olarak yerleştirilmiş filtre kartuşlarının (2) dışından içine doğru akar.
 • Filtre kartuşlarının yatay yerleşimi, kılavuz profiller (3) ve kolay izolasyon özellikli kapak (4) bakım kolaylığı sağlar. Ayrıca kartuş değişimi sırasında ortama çok daha az toz yayılır.
 • Prosese göre seçilen uygun tip kartuş filtreler, kirli havayı temizler ve üretim prosesine temiz hava sağlar.
 • Otomatik Filtre Temizliği
  Yüzeyde biriken tanecikler ve toz katmanı, özel tasarımla optimize edilmiş nozul (5) ve venturi boğazından (6) geçen hava jetinin oluşturduğu şok dalgasının içten dışa güçlü darbe etkisi ile kartuş boyunca sikelenir. Bu temizleme işlemi basınç farkı veya zaman kontrolüyle otomatik olarak sağlanabilir. Dolayısıyla kendi kendine temizleme sürekli üretim prosesleri için uygundur. Bunker vasıtasıyla toz; bir toz toplama varilinin (8) içine düşer. Klape (8) sayesinde toz saklama varilinin değişimi veya boşaltılması esnasında üretim durmak zorunda kalmaz.
 • Gövde
  Toz boyalı gövde (9) sac plakadan (Kalınlık yaklaşık 3.5 mm) mamul olup, zor hava şartlarına uygundur. Taşıyıcı yapı (10) 160 km/saat’e kadar rüzgar yüküne dayanıklıdır. Gözlem pencereleri (11) ve dayanıklı taşıma mapaları (12) hızlı ve güvenli montaj ve bakım sağlar.

Kullanım Alanları

Kullanım Alanları

 • Kimya Sanayi
 • İlaç – Kozmetik Sanayi
 • Ahşap İşleme
 • Atık Kontrol
 • Metal İşleme
 • İnşaat Malzemeleri Üretimi
 • Gıda Sanayi
 • Lastik, Plastik Üretimi
 • Deri, Kompozit, FRP, GRP vb. elyaf takviyeli platikler üretimi, tersaneler vb. tesisler

Avantajları

Avantajları

 • Modüler Yapı
  Modüler gövde tasarımı ile her uygulama için gerektirdiği kapasitede çözüm esnekliği sağlanmıştır.
 • Dengeli Hava Akımı
  CFD benzeşim tekniği ile optimize edilen hava akımı sayesinde dengeli filtre yülemesi ve düşük basınç kaybı.
 • Kolay ve Hızlı Bakım
 
 • Toz Boyalı Gövde
  Zor şartlarda dahi uzun süreli paslanma dayanımı sağlayan homojen toz boyalı gövde.
 
 • Güçlü Taşıyıcı Yapı
  160 km/saat’e kadar rüzgar yüküne dirençli konstrüksiyon.
 • Jet Puls silkelemeli, Otomatik filtre temizliği
  Bilgisayar destekli akışkanlar dinamiği CFD tekniği ve yoğun denemeler sonucunda UAS, Jet-puls silkeleme olarak bilinen basınçlı hava ile filtre temizliği alanında eşsiz ve yeni bir standart oluşturan sistemi uygulamaktadır.

  Yüzeyde biriken tanecikler ve toz katmanı, özel tasarımla optimize edilmiş nozul ve venturi boğazından geçen hava jetinin oluşturduğu şok dalgasının içten dışa güçlü darbe etkisi ile kartuş boyunca silkelenir. Ayrıca, UAS patentli silkeleme sistemi filtre kartuşlarının başlarında klasik sistemlerdeki negatif basınç olşumunu engeller.
  Böylece, toz katmanın filtre yüzeyine emilerek kartuşun tıkanması da önlenmiş olur.

  Diğer filtrelerde kartuşların üzerine geçirildiği ve konumu nedeni ile temizleme sisteminde engel oluşturan destekler yerine SFC serisi ünitelerde kartuşlar taşıyıcı profiller üzerine yerleştirilerek daha az enerji ile daha etkili silkeleme sağlanır.

  Üstün özellikleri ile silkeleme sistemi filtredeki basınç kaybını azaltırken basınçlı hava tüketimini de düşürür ve daha uzun kartuş ömrü ile işletme maliyetlerini düşürür.

Sağlanan Avantajlar

 • Daha uzun kartuş filtre ömrü, daha düşük bakım maliyeti,
 • Daha düşük basınç kaybı, fan motorunun daha düşük elektrik tüketimi,
 • Daha düşük basınçlı hava tüketimi;
 • Daha düşük ses seviyesi.

Tipik Uygulamalar

Tipik Uygulamalar

Mekanik Kartuşlu Filtreli Üniteler

Tipik Uygulamalar

Mekanik Kartuşlu Filtreli Üniteler

Mekanik kartuşlu filtreli üniteler endüstriyel hava kirliliği kontrolünde en çok kullanılan çözümlerdendir. Proses esnasında oluşan emisyonun ağırlık derecesine göre AES ihtiyaçlarınıza uygun üniteyi önerir. Ayrıca, hemen hemen her filtrasyon ünitesine uygun yüksek performans yedek kartuş filtre tedarik edilebilir.

Torba Filtreli Üniteler

Tipik Uygulamalar

Torba Filtreli Üniteler

Torba filtreli üniteler fabrika içi proseslerden çıkan küçük ve büyük partiküllerin ortamdan toplanıp; filtre edilme imkanını sunar. Endüstriyel prosese uygun torba filtreli üniteler geniş ürün yelpazesinden seçilip; AES tarafından tarafınıza önerilir.

Mekanik Kartuşlu Tip Gezer Üniteler

Tipik Uygulamalar

Mekanik Kartuşlu Tip Gezer Üniteler

Endüstriyel tip akrobat kol ile komple, ekonomik ve kompakt olan mekanik kartuşlu tip gezer üniteler toz ve dumanı filtre eder.

Yüksek Vakum Toz Emme ve Filtrasyon Sistemleri

Tipik Uygulamalar

Yüksek Vakum Toz Emme ve Filtrasyon Sistemleri

Servislerde veya fabrikalarda; zımpara vb. işlemler sırasında oluşan tozun ortama yayılmadan toplanıp, filtrasyon edilmesini sağlayan yüksek vakum türbinli merkezi toz emme sistemleridir.

Kartuş Filtre Tipleri

Tipik Uygulamalar

Kartuş Filtre Tipleri

UAS kartuş filtreler sayesinde toz filtrasyon üniteleriniz yüksek verimle ve düşük enerji tüketimiyle çalışır. Çeşitli malzeme türlerinden mamul, ProTura Nanofiber malzeme dahil, kartuş filtrelerimiz yüksek performans ve verimlilik sağlar.

Rated at MERV 15 sınıf ProTura Gelişmiş Nanofiber teknolojisiyle üretilmiş olan kartuş filtreler 0.03 ile 1.0 mikron boyutlu tozlarda % 95 verimliliğe kadar filtrasyon sağlar. Bu filtrelerin yüzeyinde mevcut ürünler içerisinde en kaliteli sentetik nanofiber malzeme kullanılmıştır. İnanılmaz ölçüde küçük gözenekler oluşturan bu “fiber” yapılar, “diğer” nanofiber filtrasyon teknolojisine göre % 50 daha iyi olup; daha uzun ömürlü, nem ve ısıya daha dayanıklı ve filtre yüzeyine daha iyi yapışmaktadır.

Tüm toz filtrasyon ünitelerimiz; ispatlanmış yüksek verimi, daha temiz hava sağlaması, düşük basınç kaybı ve enerji tasarrufu ile Protura Nanofiber teknolojisiyle üretilen filtre kartuşları ile komple standart olarak verilmektedir. Eğer istenirse farklı materyallerden mamul kartuş filtrelerde isteğinize göre tedarik edilebilir.